EMS ( ELEKTİRİKSEL KAS UYARIMI )

Son yıllarda toplumda yeni bir fitness bilinci oluştu. Elektriksel kas uyarımı uzun süredir bilinmekte ve kullanılmaktadır. Ancak sadece birkaç yıldır ciddi bir eğitim yönetimiyle etkili olmaktadır.

En önemli  özelliği zaman kazancı sağlamasıdır. Yani spor salonlarında iki saatte harcanan enerjinin  EMS sistemi ile 25 dakikada yakılabiliyor olmasıdır.  Çağdaş toplumların en önemli sağlık sorunlarından biride yeteri kadar egzersiz yapmamaktır. Buna bağlı olarak vücut birçok hastalık ve risk faktörleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Modern dünyanın temposunda spor yapmamız gereken zamanları ne yazık ki  işimize ve sosyal yaşamın diğer alanlarına harcıyoruz. Tabi o yorgunlukların üstüne birde spor yaparak fiziksel yorgunluk çekmek bizlere hiç eğlenceli ve cazip gelmiyor ama  EMS antrenmanı ile insanlar haftada en fazla iki kez 25 dakika gibi kısa süreli egzersizlerle başarılı sonuçlara ulaşmaktadırlar.

 

EMS teknolojisi yüksek performansı ile insanların kısa sürede sağlık ve spor ihtiyaçlarınıkarşılarken, güçlü,diri ve canlı bir vücut yapısına sahip olmasını sağlar. Kas uyarımı yönteminin temeli uzay araştırmaları sırasında atılmıştır. Uzaya gönderilen astronotların yerçekimsiz ortamda kemik yapılarında bozulma , tendon kopması gibi önemli sorunlarını çözmek amacıyla geliştirilmiş  ve düzenli olarak kasları koruma amaçlı kullanılmaktadır. Kısa süre içinde bu teknoloji profesyonel sporcular içinde uygulanmaya başlanmıştır. Araştırmalara göre yaralı sporcuların rehabilitesinde önemli oranda kullanılmaktadır. Bununla beraber EMS teknolojisi fitness eğitimleri alanında artış gösterdi.


Bu çalışmayı tüm vücut sistemini ele alarak değerlendirmeliyiz. Ana gövde olan büyük kas gruplarından uyluk, kalça karın, sırt ve kol kaslarından birinin uyarılması diğer çeşitli kas gruplarınıda çalıştırarak gelişmesini sağlar.


Düşük seviyedeki elektriksel uyarım kasları harekete geçirerek metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmanızı ve daha rahatlamış hissetmenizi sağlar. Egzersizin genel  amacı kilo ve selülit ile mücadeledir. Bunun yanı sıra birkaç günlük düzenli kullanım sonucu vucüt ağrılarında da iyleşme gözlemlenmiştir.

Günümüze kadar EMS teknolojisi, oldukça yararlı etkilerine rağmen dünyada çokta  yaygın kullanılmamıştır.


Son yıllarda EMS teknolojisi vucut sıkılaştırma, zayıflama, selülit giderme, ağrı giderme, rehabilitasyon, duruş bozuklukları giderme, kas güçlendirmede, bitkinlik ve halsizlik giderme çözümleri için daha geniş kapsamlı kullanılmaktadırElektriksel kas uyarımı insanlar için mükemmel bir alternatiftir. Çünkü vücudun eski halini aldığını gözlemlemek, bunu yaparken zaman ve güç harcamamak, vücudun normalleşmesini sağlamak harika bir alternatiftir. Aynı zamanda rehabilite amaçlı kullanımlarda da hedefe ulaşmayı gözlemlemek kullanıcı için keyif vericidir. Bununla beraber kaslar ve vücut normalleştikçe - güçlendikçe kişinin vücudu yeniden normal fonksiyonlarını yerine getirecek ve spor yapabilir hale gelebilecektir. 

Sorularınız var mı?


 

Bizimle irtibata geçmekten çekinmeyin!